Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber Terör mağdurları ile ilgili hak gaspı...

Terör mağdurları ile ilgili hak gaspı…

Hükümetimizin ülkemizdeki işsizliği azaltmak, kayıt dışılığı ortadan kaldırmak ve sosyal güvenlik şemsiyesinden olabildiğince fazla yurttaşımızın yararlanması sağlamak amacıyla hazırlanan yeni istihdam paketinde dikkatlerden kaçan ve terör mağdurları ile ilgili hak gaspının olduğunu dikkatlerinize sunmak istiyoruz. Söz konusu yasa teklifi TBMM alt komisyonunda da kabul edilmiş ve genel kurulda görüşülme sırasını beklemektedir.

Şöyle ki; 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası kapsamında çıkarılan 4131 sayılı yasanın B bendinde;

50 ve daha fazla işçi çalıştıran özel sektör kuruluşları kontenjanının yüzde 3’ünü terör mağdurları, özürlü vatandaşlarımız ve eski hükümlülere ayırmak zorundadır. İlgili kanunlar bu yasa hükmüne riayet etmeyenlere ceza uygulanacağı da hükme bağlanmıştır.

Ancak hazırlanan yeni istihdam paketinde yüzde 3’lük kontenjandan yararlanacaklardan terör mağdurları çıkarılmıştır. Hükümetin bu yasal düzenlemeyi yaparken neyi amaçladığını kestirmek mümkün değildir. Kışın en çetin şekilde hüküm sürdüğü eksi 25 – 30 derecede görev yapmaktan çekinmeyen kahramanca bölücü ve irticacı teröre karşı mücadele veren, Vatanın bölünmez bütünlüğü ve Cumhuriyetimizin temel niteliklerini korumak amacıyla göğsünü kurşunlara siper eden bu uğurda gerek canının gerekse bir uzvunu kaybeden evlatlarımıza karşı vefa borcumuzu ödemenin yolu bu olmamalı. Onların görev aşkını ve motivasyonunu ödüllendirmek gerekirken onlara daha önce verilmiş olan hakların ellerinden alınması düşündürücüdür.

Gerek Avrupa Birliği sürecinde, gerekse demokratik hak ve özgürlüklerin genişletilmesi amacıyla yapılan yasal düzenlemelerde teröristleri topluma kazandırmak (!), onların isteklerini masumane demokratik hak talebi(!) gibi göstermeye çalışmak ve bir yandan da bölücü örgüte terörist örgüt demediği için, Sayın Başbakan tarafından muhatap kabul edilmeyen malum siyasi parti ve diğer yandan o siyasi parti ile dirsek temasını sürdüren alt kadrolar. Bu çelişkiyi ülkemizdeki vatanının milletiyle bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı aklıselim her vatandaşımız tarafında ibretle izlemektedir.

Hükümetimiz vatanın bölünmez bütünlüğü için uzvunu kaybeden gazilerimiz ile ve canını feda etmekten çekinmeyen şehitlerimize vefa borcunu ödemek istiyorsa gazilerimizin ve şehitlerimizin milletimize emaneti olan yakınlarının toplum içinde insanca yaşayabileceği bir hayat standardına kavuşturmayı temel görev bilmelidir. Ayrıca daha önce yasalarla verilmiş hakların geri alınması yerine onların hayat standardını yükseltici yeni yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Örneğin bu güne kadar ısrarla belirttiğimiz halde çıkartmadıkları şehitlik yasasını çıkartarak şehitliği uhrevi zeminle birlikte yasal zemine de oturtmalılar.

Ekim 2007 tarihinde Habertürk Televizyon Kanalı ile A Milli Futbol Takımı önderliğinde başlatılan TERÖR KAHRAMANLARINA DESTEK KAMPANYASI’nda toplanan yardımların dağıtımı da sorun yaratmıştır.

Şöyle ki; kampanya kapsamında toplanan 86.000.000,00 YTL’lik miktarın terör mağduru şehit aileleri ile malul gazilere dağıtımı tam bir fiyasko ile neticelenmiştir. Bu yardımdan bazı hak sahipleri 9.200,00 YTL’lik pay alırken bazıları 5.200,00 YTL alabilmiştir. Bazıları terör kapsamına girmediği halde yardımdan yararlandırırken 3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası’na giren bazıları bu haktan yararlandırılmamıştır. TC Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne yapılan kişisel başvurular da tatmin edici nitelikte olmamıştır.

Hükümetimizin bir an önce duruma müdahale ederek farklı uygulamaların ortadan kaldırılması amacı ile gerekli önlemleri alması hak sahipleri arasındaki huzursuzluğu ortadan kaldırılacaktır. Aksi takdirde uygulamanın belli kurala bağlı olmadan keyfilik izleri taşıdığı şüpheleri yaygınlaşacaktır.

Saygılarımızla…
09.05.2008

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Adına
Nurettin Yeşilbağ
Yönetim Kurulu Başkanı

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -