Pazar, Aralık 3, 2023
Ana Sayfa Haber Vatan, bayrak, şehit... Kürt açılımı...

Vatan, bayrak, şehit… Kürt açılımı…

Vatan, bir toplumun millet olabilmesinin olmazsa olmaz şartlarından birisidir. Vatan olmazsa millet olunamaz.

Vatan bir milletin canından aziz bildiği, onun uğruna ölümü karşılıksız göze alabildiği topraklardır. Onu namusu bilir ve her çakıl taşı yakuttur, elmastır, değeri candır.

Bayrak ise, toprağı vatan yapan milletin hürriyet ve bağımsızlığının sembolüdür. Kumaşı atlas, rengi şehidinin kanı, üzerindeki ayyıldız ise hürriyet ve Bağımsızlığının sembolüdür.

Türk milletinin bütün fertleri bayrağının göklerde nazlı nazlı dalgalandığını görmek ister. Şairin dediği gibi; “Bayrak, kız kardeşinin gelinliği, şehidinin son örtüsü”dür.

Şehit ise, mensubu olduğu milletinin milli ve manevi değerlerinin yaşatılması, ülkesinin milletiyle bölünmez bütünlüğünün korunması, milletinin huzur ve refahının yılmaz bekçisi, bu değerleri korumak ve geliştirmek için canını seve seve verenlerdir.

Onlar, canlarını vatan, millet ve bayrak uğruna feda ederek ölümsüzleşen yiğitlerdir.

Milletler, hürriyet ve bağımsızlıklarını bu değerler uğruna hayatını feda etmeye hazır evlatlarıyla koruyabilirler.

Siyaset kurumları ve sivil toplum örgütleri ürettikleri politikalar ve öne sürdükleri çözüm önerileri ile bu değerleri erezyona uğratırlarsa ve kamuoyunda bu değerler anlamını yitirmeye başlarsa, o milletin geleceğe güvenle bakma konusunda zaaflar oluşabilir, sorunlar yaşanabilir.

Son günlerde “Kürt açılımı” diye toplumda tartışmaya açılan gelişmeler, bu ülkede yaşayan ve yukarıda saydığımız değerleri önemseyen Vatandaşlarımızın kafasında soru işaretleri oluşmasına yol açmaktadır.

Bir terör örgütü 25 yılı aşkın bir süredir bu ülkeye ve milletimize maddi ve manevi acılar yaşatacak, bu örgütün sözde yöneticisi durumunda olanlar Bağımsız Türk adaletince yargılanıp cezaevine konulacak ve hala bu örgüt sözde “Kürt açılımı”nın yol haritasını verecek.

Bir siyasi parti düşünün ki; Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında görev yapan ve ettiği yeminle vatanın milletiyle bölünmez bütünlüğü, milletin huzur ve refahı ve Anayasa’nın temel niteliklerini korumak için çalışacağına namusu ve şerefi üzerine and içecek ve aynı siyasi parti bölücü terör örgütünün elebaşından direktifler alarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kafa tutabilecek ve bunlara hiçbir cezai yaptırım uygulanmıyacak.

Bütün bu gelişmeler vatandaşlarımızın kafasını karıştırmaya ve zihnini bulandırmaya yeter de artar bile…

Dahası “Kürt açılımı” diye takdim edilen pakette devletine ve milletine kurşun sıkarken, güvenlik güçlerince öldürülen teröristlerin ailelerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “tazminat” ödemesi önerilecek! Oldu olacak bu caniler “şehit” ilan edilsin!

Değerli gönül dostlarım, elbette yurdumuzda barış sağlansın, elbette terör belası bu ülkede bir daha yaşanmasın. Bunu kim istemez ki…

Ancak getirilecek çözüm önerileri devletin onurunu kıracak, milletin yasalara olan inancını sarsacak ve siyaset kurumlarına ve ona olan güvene zarar verecek şekilde yapılmasın.

Çözüm önerileri getirilirken şehit anaları, şehit babaları, şehit eş ve Çocuklarının tepkilerine ve onların devlete olan inancına zarar gelmesin.

Yoksa siyasetçiler şehit analarının yüzlerine bakamazlar “Aziz şehidim, kanın yerde kalmayacak” gibi vaatlere kimse inanmaz olur.

Siyasi kurumlarımızı ve çözüm önerileri konusunda fikir ortaya atanları bu konuda uyarmayı görev olarak görüyor ve altını çiziyoruz.

Bu tür açılımlarda şehit aileleri ve bu dava uğruna bedeninden uzuvlar veren kahraman gazilerimizi görmezden gelmek ve onları dikkate almamak gaflet olur.

Saygılarımızla…

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Adına

Nurettin Yeşilbağ
Yönetim Kurulu Başkanı

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -