Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Haber 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 90. Yıldönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 90. Yıldönümü

Merhaba Türkiye,

Çanakkale Zaferi dünya tarihine Türk kahramanlığının Türk vatanseverliğinin ve daha da önemlisi, Türk insan severliğinin altın harflerle kaydedildiği yer olarak bilinir. Bu özellikleriyle dünya tarihine “İnsanlığın savaşı yendiği yer” olarak geçer.

Türk tarihi sayısız kahramanlıklarla doludur. Gerek yurdumuzun üstünde bulunduğu coğrafyanın stratejik konumu, gerekse milletimizi zaafa uğratmak isteyen dış ve dış güç odaklarının aramızdaki etnik, siyasi görüş, inanç ve felsefi düşüne farklılıklarının ayrıştırma ve düşmanlığa dönüştürme çalışmaları zaman zaman başarılı olmuş ve bu durum üzüntü verici olayların ve acıların yaşanmasına neden olmuştur.

Bu uğurda sayısız vatan evladı can vermiş, yaralanmış ve sakat kalmıştır. Ama şu iyi bilinmelidir ki; ìToprağı vatan yapmanın” ilk şartı vatanı ve milleti için ölmeyi göze alabilecek evlatlar yetiştirebilmektir. Ne mutlu ki Türk anası böyle evlatlar doğurmuştur ve doğuracaktır.

Ancak, Vatan için Ölmekten daha anlamlı olanı vatan için yaşamaktır. Milletini ve vatanını ölümüne seven ve vatanı ve milleti için inadına yaşayan ve inadına çalışan evlatlar yetiştirmek temel görevimiz olmalıdır.

İşte bu noktada değerli öğretmenlerimize çok önemli görevler düşmektedir. Onların bu bilinç ve gayret içinde olmaları vatanımızın ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, cumhuriyetimizin temel niteliklerini koruyup yüceltmenin temel şartıdır.

Zaten ulu önder Atatürk de gençliğe hitabesinde, “Ey Türk gençliği, birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur” sözleriyle bunun önemini vurgulamıştır.

Değerli öğretmenlerimizin bu bilinç ve anlayışla görev yapmaları ve milletimizin engin sağduyusu Türk milletinin ve Türk vatanının üzerinde sinsi emeller taşıyan hainler oyununu mutlaka bozacaktır.

Bu gün dolayısıyla Çanakkale Zaferi’nin 90’ıncı yıldönümünü kutlar, bu millet, bu bayrak ve bu vatan için can veren bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar, manevi huzurlarında saygıyla eğilirim.

Yavuz ALPHAN
İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği
Yönetim Kurulu Başkanı

Önceki İçerikMerhaba dünya, merhaba vatan…
Sonraki İçerikÖnemli duyuru
İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -