Pazar, Aralık 3, 2023
Ana Sayfa Haber 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü

Tarihimizin en hüzünlü zaferidir Çanakkale. Yokluklar içindeki bir milletin çağın en güçlü devletlerine ve silahlarına topyekûn direnişinin gerçek bir destanıdır Çanakkale. Bu destanın her satırında insanlık onuru vardır. Bu onur düşmana sadece silahlı mücadele değil, verdiği insanlık dersi örnekleriyle de baş eğdiren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz Mehmetçiklerimize aittir.

Girdiği çatışmada yaraladığı düşman askerini canını tehlikeye atarak sırtına alıp düşman siperlerine kadar götürme cesaretini gösteren Mehmetçik, düşmanın her bir rütbesindeki askerini kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyerek savaşın yalnızca öldürmekten ibaret olmadığını tüm dünyaya bir kez daha hatırlatmıştır.

Evet, düşman yalnız birkaç devletten ibaret olmayıp, sanki karşımızda bütün dünya vardı. Düşman donanması, 2. Dünya Savaşı’na kadar, dünyanın gördüğü en büyük ve en modern donanmasıydı. Hal böyle iken kazanılan zaferin değeri daha iyi anlaşılmaktadır. Zira bu savaş, yenilmez sayılanların mağlubiyetidir. Çanakkale’de tarihin kaydettiği en büyük ve en kanlı savunma savaşları verilmiştir. Bu savaşlar Mustafa Kemal gibi bir askeri dehanın liderliğinde tüm milletin inanç, azim ve kararlılığı sayesinde kazanılmıştır.

250 bin insanımızın şehadet mertebesine ulaştığı Çanakkale’de her yaştan insanımız gönüllü olarak vatan için, ay yıldızlı bayrak için, tüm mukaddesatlarımız için yedi düvele karşı savaşmış, kadınlar cephedekiler için çorap örmüş, mermi imalatında bile çalışmışlardır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Vatanın her bir ferdi kendisine yönelen bu vahşi akına elbirliği ile “Dur! Çanakkale geçilmez” demesini bilmiştir.

Çanakkale savaşının isimsiz kahramanları vatanın her bir köşesinden Çanakkale’ye koşarken asla geri dönmeyi düşünmemişler. Türklüğün onur ve haysiyetini en güzel şekilde korumakla üzerlerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmişlerdir.

Onlar, Çanakkale Zaferi‘ni elde etmekle sadece bir zafer değil, Türk Milleti’nin Anadolu’daki varlığının devamını da sağlamışlardır.

Övgülerin en güzeline layık olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yanı sıra Çanakkale Şehitlerimiz ve tüm şehitlerimiz asla unutulmayacak, Türk Milleti’nin kalbinde ebedi yaşayacaklardır.

Ruhları şad olsun.

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -