Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber 19 maddelik düzenlemeyi başbakan açıklayacak

19 maddelik düzenlemeyi başbakan açıklayacak

Sekiz ay önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulduğunu ve yetki alanının genişletildiğini anlatan Bakan Şahin, iletilen sorunlara karşılık 19 maddelik yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını söyledi. 70’e yakın mevzuatta, şehitlik ve sosyal haklar konusunda karışıklıklar bulunduğunu, bunu sadeleştirmek için iki ay süren çalışmalar yaptıklarını anlatan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında taslak çalışması yaptık. 18 Mart’tan önce Başbakan’ın kamuya açıklayacağı şekilde süreci hızlandıracağız. 19 madde var. Ulaştırmada seyahat kolaylığından, toplu konuttan daha çok yararlanmaya kadar çok konuyu içeriyor. Birçok hak veriliyor, birçok sorun çözülüyor. İstihdam sorunu var. Şehit olduğu zaman istihdam hakkı şehidin kardeşine veriliyor. Şehidin öldüğünde bebek olan çocuğu büyüdüğünde istihdam hakkından yararlanması için ikinci istihdam hakkını bu yasanın içine koyalım dedik. Evli ve bekar şehitlerin sayısını çıkardık. İkinci istihdamla ilgili aşırı bir sayı olmazsa maliye olarak bunu göğüsleyebilirsek yapacağız.”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, şehit ailelerinin ve yakınlarının sorunlarının çözümü kapsamında 19 maddelik düzenleme yaptıklarını belirterek, “18 Mart tarihinde üzerinde çalıştığımız bu taslağı Başbakan Erdoğan kamuoyuyla paylayacak” dedi.

“Dernek isminin önüne ‘Türkiye’ kelimesi eklensin”

Bakan Yıldırım da, derneklerin kamu yararına çalışması için İçişleri Bakanlığı’na yapılacak müracaat sonrasında Bakanlar Kurulu’na teklif edileceği ve alınan kararla derneğin kamu statüsünde hizmet verebileceğini söyledi. Bakan Yıldırım, “Bunun için Genel Kurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarından herhangi bir öneri almaya lüzum yok. Dernek isimlerinin başına ‘Türkiye’ kelimesi ilave edilirse söz konusu statüye taşınır ve sizin de yükünüz azaltılmış olur” dedi.

İki bakanın dernek ziyareti sırasında Bakan Yıldırım, Başbakan Erdoğan ile telefonla görüştü. Telefon görüşmesinin ardından Bakan Yıldırım, Başbakan Erdoğan’ın selamlarını iletti. [10/03/2012]

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -