Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana Sayfa Haber Acılarını simle işlediler

Acılarını simle işlediler

2014-06-16-01Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Eğitim Görevlisi Arzu Lal tarafından verilen kursa, İzmir Şehit Aileleri Derneği üyesi kadınlar da katıldı. Aralık ayına kadar devam edecek kurslarda 200’e yakın eser ortaya çıkaran kadınlar, İzmir Resim Heykel Müzesi’nde el emeği göz nuru dökerek ortaya çıkardıkları eserleri basına tanıttı. Aralık ayına kadar devam edecek olan kurs sonunda eserler Resim Heykel Müzesi’nde sergilenecek.

200’e yakın eserin yıl sonunda sergileneceğini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdulaziz Ediz, “Tüm kadınlarımızın eline, yüreğine sağlık. Biz kurumsal olarak bu çalışmaları sonuna kadar destekliyoruz. İzmir’de ilk kez sim sırma kursu açarak bu geleneksel sanatımızı yaşatmaya çalıştık. Kadınlarımız bu el sanatlarıyla ev ekonomisine de katkı sağlayacaklar” diye konuştu.

Kadınlar için bu çalışmanın hobiden çıkarıp sosyalleşme ve ev ekonomilerine katkı sağlamak açısından çok önemli olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Eğitim Görevlisi Arzu Lal ise, “Bizim amacımız geçmişten günümüze gelen geleneksel el sanatlarını koruyup yaşatmak. Ücretsiz olar bu kurslar sayesinde kadınlarımız hem Kültür ve Turizm Bakanlığı, hem de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı çifte sertifika alarak eğitmen de olabilecekler. Böylece ev ekonomilerine de katkıda bulunacaklar. Şu anda 10 kursiyer kadınımız sertifikasını alacak. Ama talep gelmesi halinde bu kurslara devam edeceğiz. Kurslarımıza katılmak isteyenler Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne başvurulabilir” dedi.

İzmir Şehit Aileleri Derneği Başkanı Hatice İşbilen ise “Sadece kendini çocuğuna ve evine adamış sosyallik nedir bilmeyen el becerisi olan fakat bunu kullanma imkanı olmayan şehit eşlerimiz vardı. Bu yetenekleri Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün sağladığı bu imkan ile açığa çıktı. Onlar için çok büyük bir rehabilite oldu. Kendileri için birşeyler yaptılar ve eserleri ortaya çıkınca çok mutlu oldular. Kadınlarımız için çok faydalı bir çalışma oldu. Canla başla hevesle çalışıp ortaya harika eserler çıkardılar” diye konuştu. Aralık ayına kadar devam edecek olan kurs sonunda eserler Resim Heykel Müzesi’nde sergilenecek. (Tolga Tekin / Yeni Asır)

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -