Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber Bedelli askerlik Anayasa'nın eşitlik ilkesine ters

Bedelli askerlik Anayasa’nın eşitlik ilkesine ters

Askerliği Türk vatanını, istiklal ve cumhuriyetini korumak ve kollamak için harp sanatını öğrenmek ve yapmak olarak tanımlayabiliriz. Askerlik hizmeti özel kanunlarla belirlenmiş olup, her sağlıklı erkek Türk vatandaşı askerlik yapmakla mükelleftir. Askerlik hizmetinin bedelli olarak yaptırılması Anayasa’nın eşitlik ilkesine ters düşmektedir. Bedelli askerlik belli bir süre yurt dışında bulunan Türk vatandaşlarına sağlanan bir haktı. Bu kişiler dahi 21 gün askerlik hizmetini fiilen yapmışlardı.
Yeni çıkarılan bedelli askerlik yasasına göre askerlik yapmamanın bedeli sadece 18 bin lira. Vatanını, milletini, bayrağını sevmenin şehit ya da gazi olmanın maddi bir bedeli yok, 18 bin lira ver, hiç bir askeri eğitime tabi tutulmadan, askerlik hizmetini yapmış sayıl. Bu nasıl bir düşüncedir?
Yarın bir savaşa giremeyeceğimizin hiç kimse garantisini veremez. Soruyorum, bu kişilerin durumu o zaman ne olacak? Hala Türk milletinin geleneğinde vardır, kız istemeye gittiğinizde, iş aramaya gittiğinizde “Askerliğini yaptın mı?” diye sorarlar. Askerlik yapmayanı adam yerine koymazlar. Ben de soruyorum, bedelli askerlik yapacaklar acaba ne cevap verecek?
Askerlik görevi gibi kutsal bir değeri olan bu görevin maddi karşılığı olamaz. Durumu iyi olmayan askerlik yapacak, durumu iyi olan askerlik yapmayacak.
Kutsal olarak gördüğümüz bu değerleri yavaş yavaş yitiriyoruz. Yetkililerin bu konuda bir kez daha sakin bir kafayla düşünmesini istiyoruz. Önceki bedelli paralarının şehitliklere, şehit ve gazi aileleri için harcanacağını dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız açıklamıştı.
O günden bugüne bu konuda bir değişiklik olduğunu görmedik. Şimdide Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girecek silah sanayinde kullanılacağı belirtiliyor.
Bekleyelim, görelim…

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -