Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Haber Burası Çanakkale...

Burası Çanakkale…

Bugün 18 Mart 2008
Bundan tam 93 yıl önce Çanakkale’de yaşananlar dünya milletlerine parmak ısırtacak, harp sanatlarına yeni bir bakış açısı kazandıracak ve aynı zamanda vatan toprağının nasıl savunulacağını göstermesi bakımından çok önemli olayların yaşandığı gündür.

YIL 1914;
Birinci Dünya Savaşı bütün hızıyla devam etmektedir. İhtilaf devletlerinin tek hedefi vardır. Bu savaşta “hasta adam” diye nitelenen Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşmak ve parçalamak. Ancak bunun için mutlaka boğazların kontrolünün ele geçirilmesi ve İstanbul’daki işgal kuvvetlerinin güvenliğinin sağlanması şarttı.

Bu amaçla hazırlanan ihtilaf devletleri donanması Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne girip İstanbul önlerinde demirleyecektir. İhtilaf devletleri için Çanakkale Boğazı’na kadar sorun yoktur. Çanakkale Boğazı girişine gelindiğinde müthiş bir direnişle karşılaşan düşman donanması neye uğradığını şaşırmış ve çeşitli savaş taktikleriyle boğazı geçmeye çalışmıştır. Bu amaçla Gelibolu Yarımadası’na asker çıkartarak donanmanın boğazlardan sorunsuz geçişini amaçlamıştır ve Gelibolu Yarımadası’na karadan asker çıkarmıştır. İşte o zaman Başkomutan, Anafartalar kahramanı, ulu önder Mustafa Kemal’i tanımıştır dünya.

İşte o zaman yoksul ve yıllardır savaşmaktan yorgun düşmüş Türk milletinin VATAN MİLLET VE BAYRAK söz konusu olduğunda neler yapabileceğini öğrenmiştir dünya.

Metrekareye altı bin merminin düştüğü topraklarda Mehmetçiğin göğsünü siper ettiği kurşunlara ve o kurşunları sıkan emperyalist devletlere geçiş yoktur bu boğazdan.

İhtilaf devletleri bunu yaşamış bunu görmüş ve bunu kabul etmek zorunda kalmışlardır.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ”

18 Mart 1915;
Mehmetçiğin dünya milletlerine yurt savunmasının nasıl yapılacağını öğrettiği tarihtir.

Mehmetçiğin mazlum uluslara “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” ilkesini öğrettiği gündür.

18 Mart 1915;
Mehmetçiğin sözde medeniyet denilen tek dişi kalmış emperyalist canavarlara Çanakkale’yi dar ettiği gündür. Bu savaştan, 206 bin Mehmetçik şehit düşmüştür, ancak VATAN KAZANILMIŞTIR. Şairin dediği gibi

“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır,
Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

Mehmetçik toprağı vatan yapmanın bedelini Türk milleti adına Çanakkale’de ödemiştir.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası münasebetiyle vatan, millet bayrak ve mukaddesatlarımız uğruna can veren tüm şehitlerimizi başta ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere saygı, minnet ve şükranla anıyor, manevi huzurlarında eğiliyoruz.

Ruhları şad olsun.

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Adına
Nurettin Yeşilbağ
Yönetim Kurulu Başkanı

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -