Pazar, Aralık 10, 2023
Ana Sayfa Haber Şehit aileleri: Bakan Şahin özür dilesin ya da istifa etsin

Şehit aileleri: Bakan Şahin özür dilesin ya da istifa etsin

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Yavuz Alphan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in, “sivil şehitlik” düzenlemesiyle ilgili açıklamalarına tepki gösterdi. Bakan Şahin’in, Hrank Dink cinayetinden sonra ailesinin valiliğe başvurarak şehit kabul edilmesi yönünde talepte bulunmasına yönelik sözlerinin yanlış anlaşıldığı gerekçesiyle bir açıklama yapmasını ya da istifa etmesini isteyen şehit aileleri, aksi takdirde bütün şehit aileleri olarak 200 dernekle Ankara’ya çıkarma yapacaklarını ve çıplak eylem yapacaklarını söyledi.

Sivil şehitlik düzenlemesini değerlendiren Dernek Başkanı Yavuz Alphan, “Sayın Bakanımız bir açıklama yaptı. Hrank Dink, İstanbul Valiliği’ne müracaat ederse şehit sayılabilir. Ondan sonra Uğur Mumcu’ya, Taner Kışlalı’ya, Bahriye Üçok’a, bunlara da veriyor. Tamam, biz verilmesin demiyoruz. Uludere’dekilere de verilmesin demiyoruz ama terör mağdurları olarak verilsin. Burada Hrank Dink, terör mağduru değil. Terör mağduru bana göre kimdir? Ankara’da bomba patladığında veyahut İstanbul’da molotof kokteyli atılan otobüste yanarak ölen o genç kızımız veya hamile bir kızımızın öldürülmesi veya Balıkesir’den bir talebe çocuğumuzun, Hakkari’ye eğitim için gittiğinde öldürülmesi veyahut da bombacının üstüne atlayarak çocuklarını kurtaran o muazzam anneye verilsin. Biz onlara verilmesin demiyoruz ama 15 bin faili meçhul var. 1980 ihtilalinde, sağdan soldan bir sürü idam edilenler var. Boşu boşuna idam edilenler var. Yarın bir gün bunların anne ve babaları da, ‘Biz de hak istiyoruz’ dediklerinde bunun altından nasıl kalkacağız?” dedi.

Dinde sivil şehitlik olmadığını savunan Alphan, “Dinde şehitlik, din için ölendir. O da Bedir Savaşı’nda başlamıştır. Ondan sonra vatan için, bayrak için, ezan için şehit olunuyor. Şimdi bunların şehit yaptıkları, vatan için mi öldüler? Manyağın biri geldi, öldürdü Hrank Dink’i. Tasvip ediyor muyum, etmiyorum. O da bir insandı, niye öldürülsün ama öldürüldü. Madem öldürüldü, onun ailesine ve diğerlerine yardımcı olunsun. Bizim istediğimiz, Şehitlik Kanunu’yla oynanmasın, çünkü şehitlik, peygamberlerden sonra gelen en yüce ve kutsal makamdır. Siz her önüne geleni bayrağa sararsanız, önüne şehit yazarsanız ve şehit diye bunu kanunlara koyarsanız, o zaman şehitliği dejenere etmiş olursunuz. Şehitleri de bizleri de çok üzmüş olursunuz, çünkü ben, çocuğum beş kurşun yedi, şehit oldu diye iftihar ediyor ve seviniyorum. Öbür taraftan bir katil birini öldürdü, bunlar olacak şey değildir. Hükümetimizin bundan en kısa sürede vazgeçeceğini, Sayın Bakanımız’ın çıkıp, ‘Benim sözüm yanlış anlaşıldı. Şehit ailelerinden özür diliyorum.’ demesini bekliyoruz. İnşallah yapmış olduğu gafı telafi eder, bizleri de mutlu etmiş olur. Eğer söylediğim bu fikirlerin dışına çıkarlarsa, özür dilemezlerse, vazgeçmezlerse istifaya davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Dernek adına basın açıklamasını, Yönetim Kurulu Üyesi Necati Şakar yaptı. Sivil şehitlik diye bir kavramın dinde yeri olmadığını belirten Şakar, “Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yavuz Alphan ve biz yönetim kurulu üyeleri olarak, sivil şehitlik düzenlemesiyle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin’i, açıklamalarından dolayı protesto ediyoruz. Sayın Bakanım, Uludere’de 34 kişinin, Hrant Dink’in ve bu talihsiz olaylara benzer vuku bulan tüm ölümleri de lanetliyoruz ancak şehitlik kapsamına alınmalarının ne dinde ne kanunda ne de insanların vicdanlarında yeri vardır. Bunları terör mağduru kapsamına alabilirsiniz ama şehit sayılmalarını asla. Vatan için, devlet için, bayrak için canını seve seve feda edenler, sivil şehitlerle beraber anılmalarında inanın şehitlerimiz, yattıkları yerde ayağa kalkmışlardır. Ruhları ve kemikleri sızlamaktadır. Peki Sayın Bakanım, öldürülen Rahip Santaros da şehit midir? Rahip Santaros’un ailesine madalyayı da siz mi takacaksınız? Sayın Bakanımız’ın, kamuoyu önünde şehit ailelerinden özür dilemesini istiyor veya istifaya davet ediyoruz. Vatanı sevenlerle vatana sövenler, bu milleti sevenlerle bu millete sövenler de sizin gözünüzde, devletin gözünde aynı ölçüde mi değerlendirilmektedir? Uludere’de ve benzer olaylarda hayatlarını kaybedenlerin ikinci çocuğuna iş hakkıda mı vereceksiniz? Vatan için canını seve seve veren ölümsüz kahramanların geride kalan ailelerinden bunu esirgeyeceksiniz. Vicdanınızın sesi bu mu? Milli Savunma Bakanlığı’ndaki komisyonun da çıkacak yasa ile ilgili herhangi bir şerh koymamasını da şiddetle protesto ediyoruz. Bu komisyonu, şehitlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Ya görevinizi yapın ya da istifa edin.” dedi.

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -