Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber Şehit ailelerinin eserleri sim sırma sergisinde

Şehit ailelerinin eserleri sim sırma sergisinde

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Geleneksel El Sanatları Kurslaı Karma Sergisi 28 Kasım 2014 Cuma günü açılacak. Resim Heykel Müzesi ve Galerisi’nde açılacak sergi 4 Aralık 2014 gününe kadar açık kalacak. Sim sırma kursunda şehit ailelerince üretilen eserler de “Geçmişten Günümüze Altın ve Gümüşün Işıltısı/2014” başlığıyla karma sergide yerini alacak.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Geleneksel El Sanatları Eğitim Görevlisi Arzu Lal, elde sim sırma îşlemeciğinin tarihinin Türk Selçuklu Devleti’ne kadar uzandığını belirtti. Lal, bu sanatın geçmişten günümüze her dönem ilgi gördüğünü, kadın – moda dünyasında etkili olduğunu, çeyizlerin en nadide parçaları arasında yer aldığını anlatı. Sim sırma işlemeciliği kurslarının da büyük ilgi gördüğünü söyleyen Arzu Lal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Günümüzde gelişen teknoloji ile makinalarda yapılmaya başlanmış, kaybolmaya yüz tutmuş sanat miraslarımız arasındadır.
Biz geçmişimize bağlı kalıp özünü koruyarak hazırladığımız yeni tasarımlarla yeniden bu muhteşem güzellikteki sanatı sanatseverlerle buluşturuyor ve yeni nesillere aktarmak üzere öğretiyoruz. İzmir’de ilk kez açılan kursumuzun 2014 eğitim öğretim kurs dönemi katılımcılarının yüzde 60 gibi büyük bir bölümü İzmir şehit ailesi ve yakınlarıdır.”

Geleneksel El Sanatları Eğitim Görevlisi Arzu Lal’in verdiği bilgiye göre, 2014 – 2015 eğitim dönemi kayıtları 24 Kasım 2014 günü açılacak. Başvurular İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Eğitim Şubesi’ne şahsen yapılacak. Kurslar ücretsiz.

İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Geleneksel El Sanatları Kursları Karma Sergisi’nde Fatma Blkç, Fatma Karadayı, Selma Karakaş, Sevgi Kumru, Sibel Tunçdemir Erbay, Selma Uçankanat, Hatice Kelemci, Hatice Uysal, Hatice Şentürk ve Keziban Kocakal adlı kursiyerlerin eserleri yer alacak.

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -