Salı, Eylül 26, 2023
Ana Sayfa Haber Yeşilbağ: Açılımı destekliyoruz ancak üsluptan rahatsızız

Yeşilbağ: Açılımı destekliyoruz ancak üsluptan rahatsızız

İzmir Şehit Aileleri İnsan Hakları ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Yeşilbağ, Kürt açılımına sonuna kadar destek verdiklerini ancak üslup konusunda rahatsız olduklarını söyledi.

Bazı şehit ailelerinin Diyarbakır’da terörist aileleri ziyarete gitmesine karşı çıkan Yeşilbağ, 11 bin 700 şehit verildiğini, söz konusu olayın canlarını bir defa daha acıttığını kaydetti.

Yeşilbağ, yaptığı açıklamada, kendilerinin de akan kanın durması yönünde hükümetle hemfikir olduklarını fakat bazı endişeler taşıdıklarını vurgulayarak, “Elbette ülkemizde terör bitsin, bir daha acılar yaşanmasın. Etnik kimliğimiz ne olursa olsun, Türkiye üst kimliğinde bütün vatandaşlarımız huzurlu, mutlu ve güven içinde yaşasın. Bunun yolu, sözde Kürt vatandaşlarımızın demokratik haklarının savunuculuğuna soyunan malum siyasi partinin, terör örgütüyle bağını koparıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kanunlarına bağlı olduğunu kabul etmesiyle mümkün olacaktır.” şeklinde konuştu.

Yeşilbağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan olarak Demokratik Toplum Partisi Genel Başkanı Ahmet Türk’e, PKK’yı terörist bir hareket olarak görmediği müddetçe randevu vermeyeceğini açıklamasına rağmen AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla kabul etmesini de eleştirdi.

Bu durumun milleti kandırmak ve halka karşı takiyye yapmak anlamına geldiğini savunan Yeşilbağ, devletin “Kürt açılımı” paketinin içini dolduramadığını, bu boşluğu PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın doldurduğunu iddia etti.

Yeşilbağ, bir gazetecinin Milliyetçi Hareket Partisi’nin son demeçlerinin sertleştiğini hatırlatması üzerine, bütün siyasi partilerin, konuşmalarında devlet adamlığına yakışır sözcükler seçmesini istedi.

İLİŞKİLİ HABERLER

GÜNCEL HABERLER

- Advertisment -